În toate branșele companiile au cele mai diverse nevoi și așteptări de la personalul lor. Dar condițiile de viață ale angajaților lor sunt la fel de variate – și de aici ideile și dorințele oamenilor pentru activitățile lor profesionale. Și dvs. aveți cu siguranță așteptări de la un loc de muncă care ar trebui să se potrivească situației dvs. actuale de viață la fel de bine cu calificările și experiența. Pe ce vă puteți baza cu siguranță: cu ajutorul experților nativi de la persona service veți găsi nu doar locul de muncă potrivit, ci și sprijinul necesar atunci când vine vorba de găsirea unei locuințe, autorități, asigurări, reîntregirea familiei și multe altele. Și toate astea în limba dvs. maternă.

Așa vă pot ajuta recrutorii noștri din UE

Chiar înainte de a face primul pas în Germania veți primi sprijin de la recrutorii noștri din UE. Echipa noastră internațională vă este alături nu numai în găsirea unui loc de muncă potrivit, ci și în toate celelalte domenii pentru a vă asigura un început cu succes în Germania. Iar ajutorul nostru nu se termină când începeți să lucrați. Veți primi sprijin pe toată durata angajării la persona service!

La aceste întrebări și probleme puteți obține asistență:

  • Căutarea unui loc de muncă potrivit
  • Căutarea unei locuințe
  • Înregistrarea reședinței la autorități
  • Alte chestiuni oficiale
  • Asigurarea de sănătate
  • Cod fiscal
  • Cont bancar
  • Calificări lingvistice și profesionale
  • Căutarea unui loc de muncă potrivit pentru membrii familiei dvs.

De la lucrători temporari la specialiști – locuri de muncă pentru toate calificările

Aveți o pregătire și doriți să câștigați experiență în domeniul dvs. de muncă în Germania sau pur și simplu să câștigați mai mulți bani decât este posibil în țara dvs. de origine? Foarte bine. Se caută întotdeauna specialiști cu experiență. Acest lucru nu se aplică doar persoanelor care au absolvit o formare profesională și sunt în căutarea unui loc de muncă. Chiar și calificări precum permisul de stivuitor pot fi de mare ajutor. Și chiar dacă nu ați reușit încă să obțineți nicio calificare profesională și nu ați finalizat nicio școlarizare, echipa noastră de recrutare din UE vă poate ajuta să găsiți un loc de muncă potrivit. Este întotdeauna nevoie de angajați de încredere.

„Un procent mare dintre angajații noștri pe care i-am plasat într-o poziție profesională prin recrutarea noastră în UE nu aveau în prealabil nicio calificare specială în acest domeniu. Formarea rapidă este adesea posibilă chiar și fără cunoștințe anterioare”, explică Laura Weiß, Business Unit Manager pentru divizia EU Recruiting. De asemenea, nu este o problemă dacă aveți puține sau deloc cunoștințe de limba germană la început. Multe activități sunt explicate în câteva cuvinte și sunt ușor de învățat. „Majoritatea angajaților noștri lucrează în producție sau în depozitare/logistică, mulți în industria alimentară”, adaugă Laura Weiß. Dar, desigur, se caută angajați și în alte sectoare.

Lucrul în Germania: pe termen scurt? Pe termen lung? Cu reîntregirea familiei? Totul este posibil!

Doriți să lucrați în Germania inițial pentru o perioadă limitată de timp? Doriți să vă faceți întâi o impresie despre cum vă place, cum merg lucrurile la serviciu și în viața privată? Nicio problemă. Pentru o angajare temporară sunt disponibile diverse industrii și domenii de activitate în care este nevoie urgentă de muncitori în perioade cu multe contracte sau în anumite perioade ale anului.

Faceți următorul pas!

Sunteți deja familiarizat cu viața profesională în Germania și vreți să faceți pasul următor? Până acum ați avut un loc de muncă temporar, acum vreți să locuiți și să lucrați permanent în Germania? Până acum ați locuit într-un apartament pus la dispoziție de angajator, dar acum vă căutați propriul apartament? Doriți să vă aduceți familia? Și un alt membru al familiei dvs. caută un loc de muncă? Și în aceste cazuri puteți obține sprijin de la recrutorii noștri în limba dvs. maternă.

V-am făcut curios? Recrutorii noștri din UE vor fi bucuroși să vă răspundă la  întrebări. După cum am spus, bineînțeles în limba dvs. maternă. Faceți acum primul pas! Sau următorul!

© 2024 persona service AG & Co. KG
Toate drepturile rezervate